Form of Work
Książki
(2)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
only on-site
(1)
unknown
(1)
Branch
Czytelnia dla Dorosłych
(1)
Dział wewnętrzny
(1)
Author
Becker Paweł (1989- )
(1)
Borzyszkowski Józef (1946- )
(1)
Cichoń Ewa (1963- )
(1)
Cielebon Jarosław (1971- )
(1)
Ciepiela Bolesław (1931- )
(1)
Duda Jadwiga Maria (1955- )
(1)
Filipiak Barbara (1976- )
(1)
Gołąbek Damian (1933- )
(1)
Grabowski Bartłomiej (1982- )
(1)
Gradoń Marek
(1)
Janssen-Czaja Maria (1948- )
(1)
Jarosz Adriana
(1)
Kantor Ryszard (1947- )
(1)
Kasprzyk Damian
(1)
Kiełbasa Bartosz (1982- )
(1)
Klonowski Grzegorz
(1)
Kubów Wiesława (1969- )
(1)
Madej Maria (1934- )
(1)
Owoc-Kochańska Katarzyna
(1)
Pakuła Roman (1958- )
(1)
Pracuta Mieczysław (1930- )
(1)
Pązik Piotr (1989- )
(1)
Rodys Andrzej (1936- )
(1)
Rusak Franciszek (1943- )
(1)
Ruszkowski Andrzej (1936- )
(1)
Skoczeń Eugeniusz (1946- )
(1)
Stulczewski Jarosław (1993- )
(1)
Świst Roman (1949- )
(1)
Year
2010 - 2019
(1)
2000 - 2009
(1)
Time Period of Creation
2001-
(2)
Country
Poland
(2)
Language
Polish
(2)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Architektura
(1)
Augustyniak, Jerzy
(1)
Baranowska, Maria
(1)
Becker, Paweł
(1)
Borzyszkowski, Józef
(1)
Cichoń, Ewa
(1)
Ciekliński, Zbigniew
(1)
Cielebon, Jarosław
(1)
Ciepiela, Bolesław
(1)
Duda, Jadwiga Maria
(1)
Dwory
(1)
Filipiak, Barbara
(1)
Fudała, Zofia
(1)
Gminny Ośrodek Kultury (Łukowa)
(1)
Gołąbek, Damian
(1)
Grabowski, Bartłomiej
(1)
Gradoń, Marek
(1)
Janssen-Czaja, Maria
(1)
Jarosz, Adriana
(1)
Kantor, Ryszard
(1)
Kasprzyk, Damian
(1)
Kiełbasa, Bartosz
(1)
Klasztory (budynki)
(1)
Klonowski, Grzegorz
(1)
Klub Przyjaciół Wieliczki
(1)
Klub Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin)
(1)
Konserwatorzy zabytków
(1)
Kościoły i kaplice
(1)
Krajoznawcy
(1)
Krajoznawstwo
(1)
Kreczmer, Kazimiera
(1)
Kubów, Wiesława
(1)
Madej, Maria
(1)
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (Żnin)
(1)
Muzeum Regionalne (Olesno)
(1)
Muzeum Ziemi Szprotawskiej
(1)
Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne
(1)
Nawrocka, Urszula
(1)
Ochrona zabytków
(1)
Owoc-Kochańska, Katarzyna
(1)
Pakuła, Roman
(1)
Pamięć
(1)
Peruga, Jadwiga
(1)
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
(1)
Pązik, Piotr
(1)
Racławickie Towarzystwo Kulturalne
(1)
Regionalizm
(1)
Rekonstrukcja (konserwacja zabytków)
(1)
Rodys, Andrzej
(1)
Rusak, Franciszek
(1)
Ruszkowski, Andrzej
(1)
Skoczeń, Eugeniusz
(1)
Srebrzyński, Wiesław
(1)
Stowarzyszenie Czas A.R.T. (Wschowa)
(1)
Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic
(1)
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Boronowskiej
(1)
Stulczewski, Jarosław
(1)
Towarzystwo Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha
(1)
Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej
(1)
Towarzystwo Przyjaciół Konina
(1)
Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli
(1)
Tożsamość osobista
(1)
Twardowski, Ryszard
(1)
Walasik Irena
(1)
Zamki i pałace
(1)
Świst, Roman
(1)
Subject: time
1801-1900
(1)
1901-2000
(1)
1945-1989
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Sieradz (woj. łódzkie)
(2)
Sulejów (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Sulejów)
(2)
Aleksandrów (woj. łódzkie, pow. zgierski)
(1)
Arkadia (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Nieborów)
(1)
Babsk (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Biała Rawska)
(1)
Besiekiery (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Grabów)
(1)
Bełdów (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Aleksandrów Łódzki)
(1)
Biała Druga (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Biała ; okolice)
(1)
Białaczów (woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Białaczów)
(1)
Bielawy (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy)
(1)
Boguszyce (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Rawa Mazowiecka)
(1)
Bolesławiec (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Bolesławiec)
(1)
Bolimów (woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Bolimów)
(1)
Bratoszewice (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Stryków)
(1)
Brodnia (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Pęczniew ; okolice)
(1)
Brzeziny (woj. łódzkie ; okolice)
(1)
Buczek (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Buczek)
(1)
Budzynek (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Dalików)
(1)
Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie)
(1)
Byki (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Piotrków Trybunalski)
(1)
Bąkowa Góra (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Ręczno)
(1)
Błoto Zgniłe (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Aleksandrów Łódzki)
(1)
Chełmo (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Masłowice)
(1)
Chlewiska (woj. mazowieckie, pow. szydłowiecki, gm. Chlewiska)
(1)
Chodów (woj. wielkopolskie, pow. kolski, gm. Chodów)
(1)
Chojne (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Sieradz)
(1)
Chorzenice (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Sulmierzyce)
(1)
Chorzepin (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Świnice Warckie)
(1)
Chruślin (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy)
(1)
Ciechosławice (woj. łódzkie, pow. łęczycki)
(1)
Czerniewice (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Czerniewice)
(1)
Dmenin (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Kodrąb)
(1)
Domaniewice (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Domaniewice)
(1)
Drzewica (woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Drzewica)
(1)
Dworszowice Kościelne (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Nowa Brzeźnica ; okolice)
(1)
Działoszyn (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Działoszyn)
(1)
Dzierlin (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Sieradz)
(1)
Dąbrowa (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń)
(1)
Dąbrowa Zielona (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Dąbrowa Zielona)
(1)
Gaszyn (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń)
(1)
Gidle (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Gidle)
(1)
Giemzówek (woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni, gm. Brójce)
(1)
Gledzianówek (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Witonia)
(1)
Gorzędów (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Kamieńsk) DBN
(1)
Gostków (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Wartkowice)
(1)
Goślub (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Piątek)
(1)
Grębień (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Pątnów)
(1)
Głogowiec (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Kutno)
(1)
Głuchów (woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Głuchów)
(1)
Głupice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Drużbice)
(1)
Inowłódz (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Inowłódz)
(1)
Janisławice (woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Głuchów)
(1)
Jasionna (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Błaszki ; okolice)
(1)
Jeżów (woj. łódzkie, pow. brzeziński, gm. Jeżów)
(1)
Kadłub (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń)
(1)
Kaleń (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice)
(1)
Kamionka (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Pątnów)
(1)
Kaszewice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Kluki)
(1)
Kiernozia (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Kiernozia)
(1)
Kliczków Mały (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Brzeźnio)
(1)
Kociszew (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów ; okolice)
(1)
Koniecpol (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Koniecpol)
(1)
Konin (woj. wielkopolskie)
(1)
Konopnica (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Konopnica)
(1)
Koźle (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Stryków)
(1)
Krośniewice (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Krośniewice)
(1)
Kruszyna (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Kruszyna)
(1)
Kruszów (woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni, gm. Tuszyn)
(1)
Krzemienica (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Czerniewice)
(1)
Krześlów (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów)
(1)
Krzyworzeka (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Mokrsko)
(1)
Krępa (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Lgota Wielka)
(1)
Kujawy
(1)
Kutno (woj. łódzkie)
(1)
Kuźnica Grabowska (woj. wielkopolskie, pow. ostrzeszowski, gm. Kraszewice)
(1)
Kwiatkowice (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Wodzierady)
(1)
Lewin (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice)
(1)
Leźnica Mała (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Łęczyca ; okolice)
(1)
Lgota Wielka (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Lgota Wielka ; okolice)
(1)
Lipie (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Czerniewice)
(1)
Lubania (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice)
(1)
Lubczyna (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Wieruszów)
(1)
Lubiec (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Szczerców ; okolice)
(1)
Lubochnia (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Lubochnia ; okolice)
(1)
Lutomiersk (woj. łódzkie, pow. pabianicki, gm. Lutomiersk)
(1)
Majkowice (wou. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Ręczno)
(1)
Maurzyce (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Zduny)
(1)
Małków (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Warta)
(1)
Modlna (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Ozorków)
(1)
Naramice (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Biała)
(1)
Nieborów (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Nieborów)
(1)
Niesułków (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Stryków ; okolice)
(1)
Nowe (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Krośniewice)
(1)
Nowe Miasto nad Pilicą (woj. mazowieckie, pow. grójecki, gm. Nowe Miasto nad Pilicą)
(1)
Nowy Kazanów (woj. świętokrzyskie, pow. konecki, gm. Końskie)
(1)
Oporów (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Oporów)
(1)
Orłów-Parcel (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Bedlno)
(1)
Oszkowice (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy)
(1)
Ozorków (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Ozorków)
(1)
Ożarów (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Mokrsko)
(1)
Genre/Form
Opracowanie
(1)
Pamiętniki i wspomnienia
(1)
Praca zbiorowa
(1)
Domain
Historia
(2)
Kultura i sztuka
(2)
Architektura i budownictwo
(1)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
2 results Filter
Book
In basket
Temat: Ciekliński, Zbigniew (1905-1982) ; Augustyniak, Jerzy ; Walasik Irena ; Kreczmer, Kazimiera ; Nawrocka, Urszula ; Srebrzyński, Wiesław ; Baranowska, Maria ; Twardowski, Ryszard ; Fudała, Zofia ; Peruga, Jadwiga ; Architektura ; Ochrona zabytków ; Konserwatorzy zabytków ; Zamki i pałace ; Dwory ; Kościoły i kaplice ; Klasztory (budynki) ; Rekonstrukcja (konserwacja zabytków) ; Arkadia (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Nieborów) ; Babsk (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Biała Rawska) ; Bąkowa Góra (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Ręczno) ; Besiekiery (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Grabów) ; Biała Druga (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Biała ; okolice) ; Białaczów (woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Białaczów) ; Bielawy (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy) ; Boguszyce (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Rawa Mazowiecka) ; Bolesławiec (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Bolesławiec) ; Bolimów (woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Bolimów) ; Brodnia (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Pęczniew ; okolice) ; Brzeziny (woj. łódzkie ; okolice) ; Budzynek (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Dalików) ; Byki (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Piotrków Trybunalski) ; Chełmo (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Masłowice) ; Chlewiska (woj. mazowieckie, pow. szydłowiecki, gm. Chlewiska) ; Chodów (woj. wielkopolskie, pow. kolski, gm. Chodów) ; Chojne (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Sieradz) ; Chorzenice (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Sulmierzyce) ; Chruślin (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy) ; Czerniewice (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Czerniewice) ; Dąbrowa Zielona (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Dąbrowa Zielona) ; Dmenin (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Kodrąb) ; Domaniewice (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Domaniewice) ; Drzewica (woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Drzewica) ; Działoszyn (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Działoszyn) ; Dzierlin (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Sieradz) ; Gaszyn (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń) ; Gidle (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Gidle) ; Gledzianówek (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Witonia) ; Głogowiec (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Kutno) ; Głupice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Drużbice) ; Gorzędów (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Kamieńsk) DBN ; Gostków (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Wartkowice) ; Goślub (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Piątek) ; Grębień (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Pątnów) ; Inowłódz (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Inowłódz) ; Jasionna (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Błaszki ; okolice) ; Jeżów (woj. łódzkie, pow. brzeziński, gm. Jeżów) ; Kadłub (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń) ; Kaleń (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice) ; Kamionka (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Pątnów) ; Nowy Kazanów (woj. świętokrzyskie, pow. konecki, gm. Końskie) ; Kiernozia (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Kiernozia) ; Kociszew (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów ; okolice) ; Koniecpol (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Koniecpol) ; Koźle (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Stryków) ; Krępa (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Lgota Wielka) ; Krośniewice (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Krośniewice) ; Kruszyna (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Kruszyna) ; Krześlów (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów) ; Krzyworzeka (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Mokrsko) ; Kutno (woj. łódzkie) ; Kuźnica Grabowska (woj. wielkopolskie, pow. ostrzeszowski, gm. Kraszewice) ; Lewin (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice) ; Lgota Wielka (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Lgota Wielka ; okolice) ; Lubiec (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Szczerców ; okolice) ; Lutomiersk (woj. łódzkie, pow. pabianicki, gm. Lutomiersk) ; Łagiewniki (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Czarnożyły) ; Łanięta (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Łanięta) ; Łask (woj. łódzkie) ; Łaszew (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wierzchlas) ; Łazanów (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Rokiciny) ; Łęczyca (woj. łódzkie) ; Łęki Kościelne (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Krzyżanów) ; Łobudzice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów) ; Łopatki (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Łask) ; Łowicz (woj. łódzkie) ; Łódź (woj. łódzkie) ; Łubnice (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Łubnice) ; Łyskornia (wouj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Biała) ; Majkowice (wou. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Ręczno) ; Małków (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Warta) ; Modlna (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Ozorków) ; Naramice (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Biała) ; Nieborów (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Nieborów) ; Niesułków (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Stryków ; okolice) ; Nowe (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Krośniewice) ; Nowe Miasto nad Pilicą (woj. mazowieckie, pow. grójecki, gm. Nowe Miasto nad Pilicą) ; Oporów (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Oporów) ; Orłów-Parcel (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Bedlno) ; Oszkowice (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy) ; Ozorków (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Ozorków) ; Ożarów (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Mokrsko) ; Pabianice (woj. łódzkie) ; Pajęczno (woj. łódzkie) ; Paradyż (woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Paradyż) ; Parcice (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Czastary ; okolice) ; Piątek (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Piątek) ; Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie) ; Poddębice (woj. łódzkie) ; Podklasztorze (woj. łódzkie, pow. opoczyński, gm. Sulejów) ; Podzamcze (woj. łódzkie, powiat wieruszowski, gm. Wieruszów) ; Popowice (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Pątnów) ; Przedbórz (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Przedbórz) ; Puszcza Mariańska (woj. mazowieckie, pow. żyrardowski, gm. Puszcza Mariańska) ; Raczyn (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Czarnożyły) ; Radomsko (woj. łódzkie) ; Radoszewice (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Siemkowice ; okolice) ; Rawa Mazowiecka (woj. łódzkie) ; Regnów (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Regnów) ; Ręczno (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Ręczno ; okolice) ; Rokiciny (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Rokiciny) ; Rosocha (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Będków) ; Rossoszyca (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Warta) ; Ruda (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń) ; Rzeczyca (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Rzeczyca) ; Rzeki Wielkie (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Kłomnice) ; Rzgów (woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni, gm. Rzgów) ; Siemkowice (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Siemkowice ; okolice) ; Sieradz (woj. łódzkie) ; Silniczka (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Żytno) ; Skierniewice (woj. łódzkie ; okolice) ; Skotniki (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Aleksandrów) ; Skrzynno (woj. mazowieckie, pow. przysuski, gm. Wieniawa) ; Sobota (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy) ; Sokolniki (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Sokolniki) ; Solca Wielka (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Ozorków) ; Stara Wieś (woj. łódzkie) ; Stobiecko Miejskie (Radomsko ; część miasta) ; Strońsko (woj. łódzkie, pow. zduńskowolski, gm. Zapolice) ; Stróża (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Rząśnia) ; Szadek (woj. łódzkie, pow. zduńskowolski, gm. Szadek) ; Śleszyn Wielki (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Żychlin) ; Świątkowice (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Lututów) ; Święta Anna (woj. śląskie, pow. częstochowski, gm. Dąbrowa Zielona) ; Tomaszów Mazowiecki (woj. łódzkie) ; Topola Królewska (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Łęczyca) ; Trzepnica (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Łęki Szlacheckie ; okolice) ; Tubądzin (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Wróblew) ; Tum (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Góra Świętej Małgorzaty) ; Ujazd (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Ujazd) ; Uniejów (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Uniejów) ; Walewice (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy) ; Walichnowy (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Sokolniki) ; Stary Waliszew (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Bielawy) ; Warta (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Warta) ; Wągłczew (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Wróblew ; okolice) ; Węglewice (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Galewice) ; Węgrzynowice (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Budziszewice) ; Widawa (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Widawa) ; Wielgomłyny (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Wielgomłyny) ; Wieluń (woj. łódzkie) ; Wierzbie (woj. opolskie, pow. oleski, gm. Praszka) ; Wiktorów (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Biała) ; Witów (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Sulejów) ; Wodzierady (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Wodzierady ; okolice) ; Wojszyce (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Bedlno) ; Wola Makowska (woj. łódzkie, pow. skierniwicki, gm. Maków) ; Wolbórz (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Wolbórz) ; Woźniki (Sieradz ; część miasta) ; Wrząca (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Błaszki) ; Wygiełzów (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów ; okolice) ; Zelów (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Zelów) ; Zgierz (woj. łódzkie) ; Złoczew (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Złoczew) ; Bełdów (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Aleksandrów Łódzki) ; Bratoszewice (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Stryków) ; Ciechosławice (woj. łódzkie, pow. łęczycki) ; Dworszowice Kościelne (woj. łódzkie, pow. pajęczański, gm. Nowa Brzeźnica ; okolice) ; Głuchów (woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Głuchów) ; Janisławice (woj. łódzkie, pow. skierniewicki, gm. Głuchów) ; Kliczków Mały (woj. łódzkie, pow. sieradzki, gm. Brzeźnio) ; Krzemienica (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Czerniewice) ; Kwiatkowice (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Wodzierady) ; Leźnica Mała (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Łęczyca ; okolice) ; Lubania (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Sadkowice) ; Lubochnia (woj. łódzkie, pow. tomaszowski, gm. Lubochnia ; okolice) ; Pławno (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Gidle) ; Rdutów (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Nowe Ostrowy) ; Skomlin (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Skomlin) ; Sulejów (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Sulejów) ; Wieruszów (woj. łódzkie ; okolice) ; Wojnowice (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Gidle) ; Łęgonice (woj. mazowieckie, pow. grójecki, gm. Nowe Miasto nad Pilicą) ; Błoto Zgniłe (woj. łódzkie, pow. zgierski, gm. Aleksandrów Łódzki) ; Żytno (woj. łódzkie, pow. radomszczański, gm. Żytno) ; Aleksandrów (woj. łódzkie, pow. zgierski) ; Maurzyce (woj. łódzkie, pow. łowicki, gm. Zduny) ; Kruszów (woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni, gm. Tuszyn) ; Chorzepin (woj. łódzkie, pow. łęczycki, gm. Świnice Warckie) ; Srock (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Moszczenica) ; Giemzówek (woj. łódzkie, pow. łódzki wschodni, gm. Brójce) ; Lubczyna (woj. łódzkie, pow. wieruszowski, gm. Wieruszów) ; Dąbrowa (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Wieluń) ; Buczek (woj. łódzkie, pow. łaski, gm. Buczek) ; Lipie (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Czerniewice) ; Suchcice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Drużbice) ; Konopnica (woj. łódzkie, pow. wieluński, gm. Konopnica) ; Zygry (woj. łódzkie, pow. poddębicki, gm. Zadzim ; okolice) ; Kaszewice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Kluki) ; Wola Grzymalina (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Kleszczów) ; Postękalice (woj. łódzkie, pow. bełchatowski, gm. Bełchatów) ; Plecka Dąbrowa (woj. łódzkie, pow. kutnowski, gm. Bedlno) ; Soszyce (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Rawa Mazowiecka) ; Podlas (woj. łódzkie, pow. rawski, gm. Rawa Mazowiecka) ; Opracowanie
Książka prezentuje historię działań związanych z ochroną zabytków na terenie województwa łódzkiego w pierwszych trzech dekadach lat po zakończeniu II wojny światowej. Trudny, można by rzec pionierski okres, nie pozbawiony jednak swoistego romantyzmu zaowocował dokonaniami, dzięki którym najwspanialsze zabytki województwa uniknęły smutnego losu, choćby wielu tych z tzw. terenów odzyskanych, które po dziś dzień stanowią poważny problem dla ich właścicieli i konserwatorów. To okres osadzony w realiach zupełnie odmiennych od współczesnych, w którym pasja ludzi nieraz ścierała się z absurdami ówczesnego życia. Jednocześnie był to trudny czas dźwigania się ze zniszczeń i odbudowy ze stanu wieloletnich zaniedbań, w którym heroicznie starano się przezwyciężać trudności materiałowe, walcząc o utrzymanie pozostałości rzetelnego rzemiosła i warsztatu budowlanego. W tych latach decyzje podjęte na podstawie przesłanek politycznych przeplatały się z pragmatycznymi, których podstawą była historyczna i estetyczna wartość zabytku. Warto zwrócić uwagę, że wówczas – co w zestawieniu z obecnymi realiami wypada stwierdzić z niejakim smutkiem – nakłady przeznaczane na ratowanie i odbudowę obiektów zniszczonych podczas wojny oraz z różnych względów zaniedbanych przekraczały te dzisiejsze, co świadczyło o tym, że przy mnogości potrzeb doceniano wagę zachowania świadectw minionych pokoleń. Autor, długoletni pracownik urzędu i bezpośredni uczestnik tych zdarzeń, a przez 7 lat Wojewódzki Konserwator Zabytków, niezwykle skrupulatnie i z wyjątkową starannością przedstawia dokonania tego okresu. Wypada mieć nadzieję, że książka znajdzie czytelników zarówno wśród osób profesjonalnie zajmujących się problemami konserwacji i ochrony zabytków, jak również wśród miłośników regionu chcących bliżej poznać nie tak znów odległą historię najciekawszych zabytków ziemi łódzkiej. Wojciech Szygendowski, Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Dział wewnętrzny
Brak informacji o dostępności: sygn. R 7
Book
In basket
My, regionaliści : w stronę autowizerunku / pod redakcją Damiana Kasprzyka. - Wrocław : Fundacja Ważka, 2018. - 197 stron : ilustracje, faksymilia, fotografie ; 24 cm.
Temat: Ruszkowski, Andrzej (1936- ) ; Kasprzyk, Damian ; Borzyszkowski, Józef (1946- ) ; Kantor, Ryszard (1947- ) ; Jarosz, Adriana ; Kiełbasa, Bartosz (1982- ) ; Świst, Roman (1949- ) ; Pakuła, Roman (1958- ) ; Stulczewski, Jarosław (1993- ) ; Klonowski, Grzegorz ; Cielebon, Jarosław (1971- ) ; Becker, Paweł (1989- ) ; Madej, Maria (1934- ) ; Janssen-Czaja, Maria (1948- ) ; Grabowski, Bartłomiej (1982- ) ; Filipiak, Barbara (1976- ) ; Kubów, Wiesława (1969- ) ; Owoc-Kochańska, Katarzyna ; Rodys, Andrzej (1936- ) ; Duda, Jadwiga Maria (1955- ) ; Gradoń, Marek ; Pązik, Piotr (1989- ) ; Skoczeń, Eugeniusz (1946- ) ; Rusak, Franciszek (1943- ) ; Ciepiela, Bolesław (1931- ) ; Gołąbek, Damian (1933- ) ; Cichoń, Ewa (1963- ) ; Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze ; Towarzystwo Przyjaciół Konina ; Towarzystwo Bory Dolnośląskie im. Klausa Haenscha ; Muzeum Ziemi Szprotawskiej ; Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli ; Towarzystwo Miłośników Ziemi Zatorskiej ; Nadgoplańskie Towarzystwo Historyczne ; Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna (Żnin) ; Gminny Ośrodek Kultury (Łukowa) ; Stowarzyszenie Czas A.R.T. (Wschowa) ; Klub Przyjaciół Wieliczki ; Stowarzyszenie Miłośników Historii Szczekocin i Okolic ; Racławickie Towarzystwo Kulturalne ; Klub Regionalistów Zagłębia Dąbrowskiego (Będzin) ; Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Boronowskiej ; Muzeum Regionalne (Olesno) ; Krajoznawcy ; Krajoznawstwo ; Regionalizm ; Pamięć ; Tożsamość osobista ; Polska ; Konin (woj. wielkopolskie) ; Wałbrzych (woj. dolnośląskie) ; Szprotawa (woj. lubuskie, pow. żagański, gm. Szprotawa) ; Zduńska Wola (woj. łódzkie) ; Sieradz (woj. łódzkie) ; Kujawy ; Warszawa (woj. mazowieckie) ; Wieliczka (woj. małopolskie) ; Sulejów (woj. łódzkie, pow. piotrkowski, gm. Sulejów) ; Racławice (woj. małopolskie, pow. Kraków) ; Busko-Zdrój (woj. świętokrzyskie) ; Praca zbiorowa ; Pamiętniki i wspomnienia
Opiniowany tom znakomicie uzupełnia trzy poprzednie, razem z nimi stanowi godny uwagi, studiowania, rozpowszechniania i dyskusji korpus wiedzy o polskim regionalizmie i polskich regionalistach. Może odegrać ważną rolę w przebudowie tradycyjnego i budowie nowoczesnego ruchu społecznego - regionalizmu, w kształtowaniu jego strategii i skutecznych metod działania [z okładki].
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Czytelnia dla Dorosłych
Copies are only available in the library: sygn. R 91 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again